Jako pierwsze zadanie chcę zaproponować zrobienie prostej bransoletki węzłami płaskimi, np takich:
Ponieważ na początek jest sporo informacji do przekazania, przynajmniej tak bym chciała, a wszystkiego nie zdążę zrobić w tym pierwszym poście. Piszecie też, że nie możecie się doczekać. Dlatego postanowiłam pierwsze zadanie podzielić na części.
Zacznę od materiałów potrzebnych do nauki.
Sznurki:
W zależności od tego co chcemy uzyskać w takie sznurki się zaopatrujemy.
Do pierwszych ćwiczeń proponuje wziąć taki sznurek, który mamy w domu. Lepiej jak jest trochę grubszy, bo wtedy widzimy węzły. Lepiej jak jest mniej mechaty, lepiej troszkę sztywniejszy, ale nie za bardzo. Naprawdę większość sznurków nadaje się do ćwiczenia. Lepiej jak nie jest mocno śliski, żeby węzły się nie rozwiązywały. Może to być również sznurek lniany, tak jak proponowała Renia. Może być sznurek budowlany, sznurki pasmanteryjne, sznurek pakowy itd.
Jak już zdecydujemy się na zrobienie bransoletki, którą będziemy chciały nosić to proponuję sznurek do sambali (nylonowy) lub sznurek bawełniany woskowany (na początek wg mnie najlepiej 1mm).
Sznurki można kupić w sklepach internetowych z akcesoriami do biżuterii np w Artfan lub gal-art lub korallo lub kadoro albo na allegro. Sklepy podałam jako linki już do działu ze sznurkami. Warto w nich poszperwć, poprzeglądać ceny i koszty przesyłki, porównać.
Często też bywają takie sznurki w zwykłych pasmanteriach (choć zazwyczaj trochę droższe).
O sznurkach do makramy można przeczytać u Ani Rudzkiej
Również Jaglana napisze u siebie na blogu o sznurkach. Bardzo Ci dziękuję, że zechciałaś mnie wspomóc swoją wiedzą i doświadczeniem:)
Warto zakup sznurka do bransoletki skonfrontować z wielkością dziurek w koralikach, których użyjemy, bo wiele koralików ma malutkie dziurki i wtedy jest kłopot.
Koraliki - jeśli się na taką wersję zdecydujemy:
Duże dziurki mają np koraliki drewniane, plastikowe perełki, akrylowe, koraliki fimo, niektóre szklane. Trzeba przed zakupem sprawdzać wielkość dziurki, zazwyczaj powinna być podana. Dziurka ok 1mm zazwyczaj wystarcza. Koraliki też można kupić np w tych sklepach które wyżej podałam.
Przydadzą się też nożyczki i zapalniczka lub klej (ja używam magic, ale może być inny uniwersalny, według mnie lepiej, żeby był elastyczny po wyschnięciu)
Klej będzie potrzebny jeśli użyjemy sznurka bawełnianego. Natomiast jeśli użyjemy topliwego sznurka nylonowego (do sambali) to wystarczy zapalniczka.
I to właściwie wszystko co potrzebujemy. Widzicie, ze nie jest to duża inwestycja finansowa:)
Chciałabym jeszcze w tej części, abyście sie zapoznały z wiązaniem węzła płaskiego.
Można go wiązać na jednym lub na dwóch sznurkach wiodących (zwanych też środkowymi).
Wspaniały samouczek jak wiązać węzeł płaski jest na stronie Ani Rudzkiej "Kreatywna przyjemność" Proponuję zacząć od niego i przećwiczyć na jakimkolwiek sznurku:)
Jutro lub pojutrze napiszę o sposobach zamocowania sobie pracy, by było wygodnie oraz przejdziemy już do robienia bransoletki:)
Jeśli byłoby coś niejasne piszcie od razu w komentarzach, to w drugiej części wyjaśnię.
Miłej nauki.
Joasiu jak dla mnie to wszystko jest jasne i przejrzyste, ale to dopiero początek:)
OdpowiedzUsuńwęzeł płaski mam w małym palcu, ale jego wykorzystuje do wiązania nici w maszynie :)
spokojnego tygodnia i czekam na następna lekcję:D
Bardzo się cieszę:). Dzisiaj porobię trochę zdjęć instruktażowych i będzie dalszy ciag. W jednym poście byłoby zresztą strasznie długo.
UsuńTylko frywolitki nie zdążyłam:(
Pozdrawiam serdecznie:)
Ja się niestety nie przyłączę do zabawy, to nie moja bajka. Będę sobie jednak podglądać Wasze poczynania i mam nadzieję piękne prace. Przesyłam serdeczne pozdrowienia.
OdpowiedzUsuńDzięki za chęć kibicowania również:) Pozdrawiam serdecznie:)
UsuńO to ja bede miala sporo zaleglosci bo tydzien mnie ni bedzie ale mysle za jakies materialy na pierwsza lekcje sie znajda .Życzę wsxystkim powodzenia
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Na pewno sobie poradzisz:)
UsuńUwielbiam bransoletki, tylko jakoś nie mogę się zabrać do zrobienia choćby jednej. Może kiedyś.... Powodzenia w robótkach . Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńkiedyś nie zawsze nadchodzi :) spróbuj z nami na jakimkolwiek sznurku, Później jak będziesz miała więcej czasu lub ochoty to będzie łatwiej:)
UsuńPozdrawiam serdecznie:)
Zapowiada się ciekawie... powodzenia! Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńMoniko, jak się cieszę, że zajrzałaś :) Liczę na twoje wsparcie merytoryczne:) No i miłego podglądania, co uda nam się pozaplatać:)
UsuńPozdrawiam serdecznie:)
Już na samym początku nam przegwizdane, ponieważ mój stan posiadania śliskich sznurków jest największy i niestety marzy się mi ich wykorzystanie, bo mają fajne kolory :)
OdpowiedzUsuńBożenko, nic straconego:) weż jakikolwiek sznurek i spróbuj najpierw, żeby wyszedł splot, a póżniej próbuj na tych śliskich, będzie trzeba mocniej zaciskać węzły i nie zostawiać niezakończonych, bo się rozplotą. Ze śliskich też się da:) Trzymam kciuki:)
UsuńWęzeł płaski można ćwiczyć nawet i na śliskich, znacznie gorzej będzie z węzłem żebrowym.
UsuńBardzo fajny pomysł:) Ja w temacie biżuterii jestem noga...może kiedyś się odważę ;)
OdpowiedzUsuńPowodzenia wszystkim uczestniczkom kursu :)
OdpowiedzUsuńTo ja już coś zrobiłam :-) Można oglądać tutaj:
OdpowiedzUsuńhttp://paperafterhours.blogspot.com/2015/06/sznurek-lniany-czyli-czyste-eko.html
wszelkie uwagi miło widziane.
Pozdrawiam serdecznie i biegnę dalej wiązać :-)
Gratuluję:) świetnie ci wyszedł ten eko komplecik:) jestem dumna z takiej uczennicy:)
UsuńJuz zamieściłam twoją pracę pod postem (tym z cz 2)
Pozdrawiam serdecznie:)
Dopiero tutaj dotarłam - mam nadzieję nadrobić zaległości :-)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.